Zemědělství vyneslo Rusku víc než prodej zbraní
12.09.16 Ruské zemědělství zažívá příznačný vzestup, píše německý časopis Der Spiegel. V důsledku rozpadu SSSR se zemědělství v Rusku dostalo do úpadku, investoři nechtěli vkládat peníze do agrárního sektoru a dávali přednost surovinovým odvětvím. Od roku 1992 přišlo Rusko v důsledku stagnace zemědělství o asi 35 milionů hektarů orné půdy, což se téměř rovná území celého Německa, praví se v článku.
V roce 2014 se situace změnila.
„V poslední době navzdory světovému trendu stoupl v ruské ekonomice podíl zemědělství. Loni Rusko na agrárním exportu vydělalo poprvé víc než na prodeji zbraní," píše časopis.
Jednou z příčin tohoto boomu bylo recipročně-sankční ruské embargo na dovoz potravin z Evropy. Zároveň nejvyšší ukazatele patří odvětvím agrárního sektoru, jež se dávno dostaly na světové trhy. Úroda obilnin roste a například od roku 2010 a v roce 2015 sklidilo Rusko víc pšenice než USA. Letos má rekordní úrodu: nejmíň 110 milionů tun. Hybnou sílou jsou zatím velké zemědělské holdingy.
Ruské zboží činí konkurenceschopnějším také nízký kurs rublu, který přispívá k velké poptávce po ruských obilninách a po drůbeži. Avšak nehledě na absenci evropské konkurence výroba zeleniny v Rusku stoupla zatím nepatrně: z 14,7 milionu tun v roce 2013 na 16,1 v roce 2015, popisuje dále článek.
Problémovou sférou je nadále mléčný trh, který je řadu let v krizi, píše zdroj. Podle odhadu expertů budou ruští výrobci potřebovat 8-10 let, aby zde dosáhli světové úrovně. Přitom by vláda neměla zrušit embargo, jinak bude zahraniční konkurence příliš vysoká, praví se v článku Der Spiegel.
Zdroj: sputniknews.com