Každý rok v lednu Rusové hodně utrácejí, na pravoslavné vánoční svátky tradičně využívají prosincové prémie. Letos ale svoje peněženky nechali zavřené, ruská centrální banka oznámila, že si lidé téměř nevybírali vklady z bank.
Odborníci připomínají, že lidé raději šetří, protože teď nevidí šanci na dobré výdělky.
Podle centrální banky si lidé v lednu vybrali jen 0,8 procenta vkladů, což je nejnižší číslo za posledních osm let. Jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy banky prudce zvedly úrokové míry a lidem se vyplatilo nechat peníze na účtech. To nyní neplatí, v lednu se nejlepší úroky pohybovaly kolem osmi procent.
Bankéři tvrdí, že se vkladatelé obávají budoucnosti. "V nestabilních ekonomických podmínkách volí lidé vklady jako nejjednodušší a nejbezpečnější způsob uložení peněz. Pokud by se s bankou něco stalo, vklady do výše 1,4 milionu rublů jsou pojištěné," řekl moskevskému listu Kommersant člen dozorčí rady Gazprombank Valerij Seregin. Podle něj hraje roli také konzervativní postoj ruských zákazníků, kteří moc nedůvěřují výnosnějším, ale zároveň riskantnějším finančním nástrojům.
Ruská ekonomika je přitom v poměrně slušném stavu. Loni sice ještě o necelé procento klesla, letos však ekonomové očekávají nevelký růst, zhruba o 1,5 procenta. Ruský prezident Vladimir Putin loni v září optimisticky prohlásil, že ekonomika je stabilizovaná, inflace poklesla a co nevidět začne hospodářský růst.
To ovšem lidé ve svých peněženkách zatím nepocítili. Vicepremiérka Olga Goloděcová před měsícem upozorňovala, že příjmy pěti milionů Rusů jsou nižší, než je existenční minimum. "Lidé by měli mít víc peněz, aby mohli utrácet. To musí být naší prioritou," prohlašovala vicepremiérka, která má ve vládě na starost sociální sféru.
Dokud nezačnou růst příjmy, asi nic takového nelze očekávat. Vývoj je zatím přesně opačný, podle údajů ruského statistického úřadu reálné příjmy Rusů loni klesly o 5,9 procenta.
Zdroj: ihned.cz