Čeští investoři volí lokalizaci výroby v Rusku
Pauza ve spolupráci Ruska a Česka skončí 22. března, kdy po čtyřleté pauze se v Praze uskuteční zasedání mezinárodní právní komise pro obchodně-ekonomickou spolupráci mezi Ruskem a Českem, ale zatím čeští investoři hledají způsoby práce v Rusku, řekl Sputniku obchodní zástupce RF v ČR Sergej Stupar.
Českou republiku bude zastupovat ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, Rusko — jeho kolega Denis Manturov, s nímž se má setkat český prezident Miloš Zeman.
„Bude se jednat o perspektivách spolupráce na pozadí špatné situace poklesu vzájemné výměny zboží. Podle českých údajů se v roce 2015 snížila o 38 — 39 %. Zvlášť výrazně klesl export do Ruska v oblasti strojírenství a obráběcích strojů — na 46 %. Pro českou ekonomiku je to velmi podstatné", řekl Stupar.
Podle jeho slov iniciátorem svolání komise byla česká strana.
„Zdálo by se, o jaké aktivizaci kontaktů je vůbec možné mluvit, když kvůli poklesu světových cen ropy rubl devalvuje? Partneři českých firem v Rusku jsou často nekoupěschopní, česká produkce se pro ně stala příliš drahou. A ruské banky kvůli finančním sankcím nemají možnost se přeúvěrovat v ČR. Následkem toho se zpomalují exportní dodávky a investiční projekty. Jak spolupracovat? Východisko je v lokalizaci výroby v Rusku. To je cesta, kterou stále častěji vybírají pražští investoři.
Ještě před sankcemi největší společnost, zabývající se výrobou obráběcích strojů, Kovosvit, společně s ruskou společností MTE DPM, s.r.o, postavila svůj závod ve městě Azov Rostovské oblasti. A v minulém roce Kovosvit koupil ještě jeden závod, už v Rjazaňské oblasti, kde nyní spouští linku na výrobu obráběcích strojů známé značky Mastrum. Jsou populární ve světě, takže zařízení, vyrobené v Rusku, jsou Češi připraveni dodávat i do třetích zemí", řekl Stupar.
Dodal, že podobná schémata přesunu výroby do RF připravují Češi ve Sverdlovské, a Voroněžské oblasti, v Tatarstánu a dalších regionech Ruska.
Stupar sdělil, že vláda RF dnes nabízí cizincům přednosti programu náhrady importu, speciální programy ministerstva obchodu, různé výhody pro investory, mechanismus „zvláštní investiční smlouvy" — státně-soukromého partnerství. Dává záruky hráčům na trhu.
Zdroj: cz.sputniknews.com, foto: cz.sputniknews